top of page
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

0216 489 28 58 

KALKAN TANDIR’IN İDDİALI YENİ ADRESİ

09 Nisan 2018

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

Ziya KAÇAR ve Veli ŞAHİN ikilisi olarak çekirdekten yetişerek 30 seneyi aşkın Deniz Ürünleri Gastronomisinde çok sayıda önemli markayı ayrı ayrı yarattık ve geliştirdik.Bu tecrübemizde özellikle deniz ürünleri konusunda servis,işletme,mutfak yönetimi olmak üzere işin tüm safhalarında yer alarak tecrübe kazandık.

 

Calipso Fish’in kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

 

Uzun yıllar boyunca edindiğimiz tecrübelerimizi birleştirerek sektörümüzde kalıcı ve yenilikçi bir marka yaratmaya karar verdik.Burada bizim için en önemli olan konu yıllar boyunca bizleri ailelerinden bir parça olarak gören misafirlerimizin beklentilerini ve hayallerini gerçekleştirebileceğimiz kendi mekanımızı oluşturmaktı.Bu hedef doğrultusunda Ekim-2014 yılında Calipso Fish’i kurarak Ocak-2015 de misafirlerimizi ağırlamaya başladık.

 

Biraz restoran konseptinden bahseder misiniz?

 

Hedefimiz olan farkındalık yaratan sürdürülebilir lezzetler,kaliteli servis,misafirlerimizin konfor beklentisini Ege Mutfağı konseptimiz ile birleştirerek hem şehrin kalbinde hem de yeşillikler ve ada manzarası eşliğinde dingin ve özgün bir mekan yaratmaya çalıştık.

 

Mutfakta nasıl bir süreç işliyor?

 

Menü hazırlıklarından bahseder misiniz? Menü nelere göre değişiklik gösteriyor? Mutfak ekibimiz uzun yıllardır beraber çalıştığımız arkadaşlardan kuruludur.Bunun getirdiği avantaj ile Ege mutfağının eşsiz taze ve lezzetli ürünlerini ekibimizin yaratıcılığı ile beraber geliştirerek özgün ürünler yarattık.Menümüz yenilikçi ve sürdürülebilir bir anlayışla bu ekip çalışmasının eseri olarak öncelikle her ürün bizzat kendi tadımımızla test edildikten sonra menüde yerini alır.Mutfak ekibinin tecrübesi yanında aldığımız tüm ürünler fiyattan bağımsız lezzet,tazelik ve devamlılık açısından titizlikle bizzat tarafımızdan seçilerek mutfağımıza girebilir.Menümüz alakart,set menü,çocuk menüsü,tadım menüsü olmak üzere farklı seçeneklere göre hazırlanır,mevsimsel faktörler dikkate alınarak seçimler ekibimizle beraber mutlaka misafir değerlendirmeleri dikkate alınarak yapılır.

 

Peki, menüde ne tür lezzetler yer alıyor?

 

Geniş menümüzde bir çok önemli lezzetler bulunmakta olup; Ana başlıklar halinde ege otlarımız(cibes den hodan otuna kadar geniş bir yelpaze)mezelerimiz(köpeoğlundan,lakerda ve taramaya),ara sıcaklarımız(balık köftesinden rum böreğine)balık spesiyallerimiz(balık külbastı dan kalkan tandıra) tüm lezzetlerimizi internet sitemiz https://www.calipsorestaurant.com/ de görebilirsiniz.

 

Misafirleriniz tarafından en sevilen ve sık tercih edilen ürünleriniz hangileri?

 

En zor soru bizim için bu soru olsa gerek :) Ürünlerimiz bizim beğeni ile servis ettiğimiz misafirlerimizin görüşleri ile hep daha iyiyi ortaya koymak için geliştirdiğimiz seçeneklerden oluştuğu için sevilen ve tercih edilen listemiz oldukça uzun olacaktır :) Ancak alamet-i farikamız; balık köftesi, atom, karidesli mantı, Ata mezesi, kalkan tandır, panna cotta ve tüm tatlılarımız.”

 

İmza lezzetleriniz neler?

 

Kalkan Tandır,karidesli mantı,balık köftesi ve panna cotta

 

Kış sezonunun deniz ürünleri neler, nasıl tüketilmeliler? Kısaca bahseder misiniz?

 

Lüfer,Kalkan,kırlangıç,pisi başlıcalarıdır.Deniz ürünleri pişirmenin en önemli özelliği balığın kendi buharı ile taş fırın ve kısık ateşte kendi suyu ile beraber tamamlayıcısı fırında patates,misket soğanlarla beraber sağlıklı pişirilmesidir.Kömür ateşinde ızgara da balığın özelliğini kaybetmeden tercih edilmesi gereken bir pişirme tekniğidir.Balığın tamamlayıcısı olan ege otları ile lezzeti en üst noktaya taşınacaktır.

 

Önümüzdeki dönemde Calipso ile ilgili projeleriniz/hedefleriniz neler?

 

Calipso Fish ‘in standart bir deniz ürünleri restaurantı olması yerine yenilikçi,misafirlerimizin evi olarak gördüğü anlayışımızı İstanbul da Avrupa yakası ve Ege sahillerinde de planladığımız yeni lokasyonlarımızda misafirlerimizle buluşturmak ana hedefimizdir. Bunun dışında yurtdışından gelen talepler de ekibimizle beraber değerlendirilmekte olup yakın zaman içinde lezzetlerimizi yurtdışına taşımak istemekteyiz.

 

Eklemek istedikleriniz…

 

Calipso Fish olarak motivasyonumuz her gün amatör bir ruhla yeni güne ve misafirlere o gün mekanın ilk günüymüş gibi titizlikle hazırlanmaktır. Misafirlerimizin kendilerini ve sevdiklerini bizim önerilerimize güvenle emanet etmeleri bizim en önemli değerimiz olup; bu sorumluluğun bilincinde her gün daha iyi sunum, lezzet, konforu nasıl sağlamalıyız sorusu bizim en önemli arayışımız olmaktadır.

bottom of page