top of page

0216 489 28 58 

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

Vedat Milor

Anadolu Yakası’nın En İyi Lokantalarından Biri: Calipso Balık

11 Kasım 2017

Burası malzeme açısından zengin, ferah ve salaş olmayan bir restoran. En büyük artıları, pişirmeyi bilmeleri. Balık köfteyi mutlaka deneyin. Ne dediğimi anlayacaksınız.

Küçükyalı Evlendirme Dairesi’nin yanındaki Calipso düzgün bir restoran.

Calipso Taş Fırında Kalkan Tandır

Taş fırında kalkan tandır

Geleceğimi bilmiyorlardı

 

Ziya Bey son derece kibar biri ama sanırım yazılarımı okumadığı, beni sadece ekrandan tanıdığı için kırmızı çizgilerimi bilememiş. Geleceğimden haberi yoktu ve çok şaşırdı. Ben de böylece nesnel bir değerlendirme yapabiliyorum.

Calipso Balık Köftesi

Balık Köftesi

Calipso malzeme açısından zengin, ferah ve salaş olmayan bir restoran.En büyük artıları, balıklarının iyi olması ve pişirmeyi bilmeleri. Burada hem salata hem otlar çok taze ve çeşitli. Turpotu, kuzukulağı, hodanotu, ısırganotu, çibez, ebegümeci, zaho... Yazmayı unuttuğum başkaları... Yoğurtlu kavurma yakışmıyor. Bu otlardan çektirme yapıp ne harika balık sosları elde edilebilir. Ege usulü bol zeytinyağı, limon, sarmısak diri kalacak. Haşlama da olur. Kim yapıyor İstanbul’da?

Calipso Rum Böreği

Rum Böreği

Çıtır karides mantı, matrak...

Ev yapımı mısır ekmeği olsun, nohut unu ekmek olsun, başarılı. Pesto soslu levrek yavan değil. Girit ezme lezzetli. Köpoğlu da kabul edilebilir ama asıl özel olan tadım hoşluğu niyetine gelen çeşitli püre ya da ezmeler. Közlenmiş patlıcan, güneşte kurutulmuş domates ve biber, tarçınlı, cevizli ve otlu ezme. Yerken çok zevk aldığım için yeterli not almadım ama deneyin, bileşimlerin başarılı olduğu konusunda hemfikir olacaksınız. Balık köfteyi de deneyin. Balık yediğinizi anlayacaksınız. Çıtır karides mantı, matrak... Çocukları deniz ürününe başlatmak için iyi bir fırsat. Asma yaprağında sardalye çok başarılı.

Calipso Kalamar Izgara

Kalamar Izgara

Önce haşlanmış, sonra mangalda pişmiş ahtapot da iyi. Tereyağı ve sarmısak soslu... Fırında pişmiş ‘tandır levrek’ denenmesi gereken yemek. İtalyanların klasik pişirme tarzının ülkemizde de başarılabileceğinin bir göstergesi. Zeytinyağı, sarımsak ve patatesle pişiyor. Maalesef artık Karadeniz’in doğal levrekleri yok. Ama başarılı pişirmeden dolayı balığın yavanlığı ortadan kalkmış. Taze meyvelerle hazırladıkları panna cotta da iyi. Karşı yakanın kuşkusuz en iyi balık lokantalarından biri.

 

Vedat Milor'un değerlendirmesi 5 üzerinden 4 yıldız

Adres: Turgut Özal Bulvarı Cumhuriyet Caddesi No: 2

Küçükyalı İstanbul Tel: 0216 489 28 58

bottom of page